Kosova

Vetëvendosje nuk do ta lejojë ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin

Derisa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë deklaruar se nuk do ta pengojnë votimin e Demarkacionit nga deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur për Telegrafin se do ta pamundësojë ratifikimin e Marrëveshjes aktuale për Demarkacionin me Malin e Zi.

Zyrtarja për informim e lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se ky lloj demarkimi nuk duhet të vijë fare në Kuvend.

“Ne do ta pamundësojmë këtë demarkim. Ndërkaq, sa i përket veprimeve konkrete në lidhje me seancën do t’i bëjmë me dije ato kur kjo çështje të jetë në agjendë”, ka thënë Kurti.

Ndryshe, nga AAK-ja e Nisma, në seancën kur pritet të vihet në rend dite Marrëveshja e Demarkacionit do të mungojnë tentativa për ta penguar zhvillimin e votimit, kanë bërë të ditur ditë më parë këto parti politike.

Por, ditë më parë shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, u është drejtuar të gjithë deputetëve të Kosovës me një kërkesë zyrtare për ta mos votuar versionin aktual të demarkacionit. 

Komentoni