Bota

Shtëpia e Gulenit në Turqi do të bëhet tualet publik

Shtëpia e lindjes e klerikut turk Fetullah Gulen, që jeton në ShBA dhe që autoritetet turke e akuzojnë se qëndron prapa grusht shtetit në Turqi, do të shndërrohet në tualet publik, shkruajnë mediat turke.

Gulen ka lindur në Korucuk, por tani jeton në mërgim në Pensilvani. Ai u lind në një shtëpi njëkatëshe në këtë vend në provincën qendrore të Erzurum, raporton ‘The Indepedent’.

Duke cituar mediat turke, ‘The Independent’ transmeton se kjo shtëpi me kërkesë të banorëve do të bëhet tualet publik.

Nga tentim grusht shteti me qindra libra që ka shkruar Gylen siç bëjnë të ditur mediat në Turqi janë hedhur në rrugë dhe lumenj.

Komentoni