Sport

Pingpong: Fillon sezoni vjeshtor me pajisje të reja nga STAG

Të shtunën dhe të dielën (17 dhe 18 shtator) u zhvilluan ndeshjet e javës së pestë të

kampionatit ekipor të Kosovës në pingpong për vitin 2016. Tash e tutje lojtarët do të luajnë garat ekipore në pajisjet e reja nga prodhuesi STAG, sponsori zyrtar i pajisjeve të FPPK-së. 

Të shtunën u zhvilluan ndeshjet e xhiros 12, 13 dhe 14 të Ligës së Juniorëve. Të gjitha ekipet patën paraqitje të mirë, duke treguar kështu se janë përgatitur mirë për sezonin vjeshtor. Ndeshja më interesante ishte ajo ndërmjet Lidhjes së Prizrenit II (j) dhe Hasan Prishtinës (j), ku djelmoshat e rinj nga Prizreni i bënë rezistencë ekipit nga Vushtrria që konsiderohej favorit, fituesi u bë i ditur pas 2 orë e gjysmë lojë.

p

Të dielën u mbajtën garat në Superligë (M)  dhe në Ligen e pare (M). 

Ndeshjet e superligës ishin mjaft atraktive dhe dramatike, në xhiron e 7 dashamirët e pingpongut patën rastin të shohin dy duele shumë të përafërta të cilat përfunduan me rezultat të ngushtë 4:3, në tavolinën 1 ndeshja ndërmjet Prizrenit dhe Dodonës, dhe në tavolinën 2 ndeshja që zgjati 3 orë e gjysmë Shkolla dhe Lidhja e Prizrenit. Në të dy ndeshjet fituesi nuk dihej deri në fund.

p1 p2
Në xhiron e tetë ekipi i Shkollës pati edhe një sfidë po ashtu mbi 3 orësh kësaj radhe ndaj favoritit Ahmet Hoxha.

p3

 Në ligën e parë patëm shumë ndeshje interesante, vlen të përmenden ndeshja Theranda – Dardana, ku lojtarët nga Dardana edhe pse humbën ndeshën i bënë mjaft rezistencë lojtarëve nga Theranda. 

Rezultatet 

Super Liga (xhirot 8 dhe 9)

Vëllaznimi-Prishtina                1:4;

Sharri-Ahmet Hoxha               0:4;

Prizreni-Dodona                      4:3;

Shkolla-Lidhja e Prizrenit       3:4;

Sharri-Prishtina                       0:4;

Vëllaznimi-Prizreni                 1:4;

Shkolla-Ahmet Hoxha            4:3;

Lidhja e Prizrenit-Dodona      4:2;                                                               

SUPER LIGA – MESHKUJT
    L F H   Pikë
1 Prishtina 9 9 0 36:2 18
2 Ahmet Hoxha 9 7 2 31:15 16
3 Lidhja e Prizrenit 9 6 3 29:22 15
4 Prizreni 9 6 3 25:22 15
5 Shkolla 9 4 5 24:25 13
6 Dodona 9 2 7 21:32 11
7 Vëllaznimi 9 2 7 16:31 11
8 Sharri 9 0 9 3:36 9

 

Liga e parë (xhirot 8 dhe 9)

Kaçaniku-Mushtishti               0:3; (rez. zyrtar)

Vushtrria-Vitia                        3:1;

Dardana-Theranda                  2:3;

Kaçaniku-Hasan Prishtina       0:3; (rez. zyrtar)

Dardana-Mushtishti                1:3;

Theranda-Vitia                        0:3;  

 

LIGA 1 – MESHKUJT
    L F H   Pikë
1 Hasan Prishtina 7 7 0 21:5 14
2 Vushtrria 7 6 1 19:7 13
3 Vitia 8 5 3 18:15 13
4 Mushtishti 8 4 4 19:13 12
5 Theranda 8 4 4 16:16 12
6 Dardana 8 1 7 7:21 9
7 Kaçaniku 8 0 8 1:24 4

Liga e Juniorëve (xhirot 12, 13 dhe 14)

Theranda II (J)-Prishtina I (J)                         0:3;

Lidhja e Prizrenit II (J)-Hasan Prishtina (J)                2:3;

Vushtrria (J)-Shkolla I (J)                                           0:3;

Shkolla II (J)-Prizreni (J)                                             3:0; (rez. zyrtar)

Prishtina II (J)-Theranda I (J)                         0:3;

Ahmet Hoxha (J)-Lidhja e Prizrenit I (J)                    2:3;

 

Lidhja e Prizrenit II (J)-Prishtina I (J)                         0:3;

Theranda II (J)-Vushtrria (J)                                       3:1;

Shkolla II (J)-Hasan Prishtina (J)                                0:3;

Prishtina II (J)-Shkolla I (J)                                        0:3;

Ahmet Hoxha (J)-Prizreni (J)                                      3:0;(rez. zyrtar)

Lidhja e Prizrenit I (J)-Theranda I (J)                         0:3;

 

Vushtrria (J)-Prishtina I (J)                                         0:3;

Lidhja e Prizrenit II (J)-Shkolla II (J)                         3:0;

Theranda II (J)-Prishtina II (J)                                    3:0;

Ahmet Hoxha (J)-Hasan Prishtina (J)                         2:3;

Lidhja e Prizrenit I (J)-Shkolla I (J)                            0:3;

Theranda I (J)-Prizreni (J)                                           3:0; (rez. zyrtar)

 

LIGA – Junioret
    L F H   Pikë
1 Kpp Prishtina I (J) 14 14 0 42:1 28
2 Kpp Shkolla I (J) 14 13 1 39:6 27
3 Kpp Theranda I (J) 14 11 3 36:14 25
4 Kpp Hasan Prishtina (J) 14 11 3 35:15 25
5 Kpp Ahmet Hoxha (J) 14 6 8 23:28 20
6 Kpp Vushtrria (J) 14 6 8 22:32 20
7 Kpp Lidhja e Prizrenit I (J) 14 6 8 22:32 20
8 Kpp Lidhja e Prizrenit II (J) 14 5 9 22:31 19
9 Kpp Theranda II (J) 14 3 11 12:34 17
10 Kpp Shkolla II (J) 14 2 12 9:37 16
11 Kpp Prishtina II (J) 14 1 13 12:39 15
12 Kpp Prizreni (J) 14 6 8 21:26 15 /KI/
             

Komentoni