Lajme

Në Beograd vazhduan protestat kundër Vuçiqit

epa05913876 Protesters carry Serbian flags and banners with slogans against newly elected President, Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic, during a protest against the results in the presidential elections in Belgrade, Serbia, 18 April 2017. Thousands of protesters demonstrated against the election of Prime Minister Aleksandar Vucic as president. Vucic won the 02 April 2017 Presidential elections with 55 percent of the votes. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Qindra qytetarë serbë protestuan të enjten mbrëma në Beograd, për të 18 natë, kundër partisë në pushtet.

Qytetarët, kryesisht studentë, u mblodhën përkundër motit të ftohtë dhe shiut.

Demonstratat kundër, siç thuhet, “diktaturës” kanë nisur në Beograd dhe qytete të tjera të Serbisë më 3 prill, një ditë pasi kryeministri Aleksandar Vuçiq fitoi zgjedhjet presidenciale.

Protestuesit thonë se duan shkarkimin e “elitës politike” që udhëheq Vuçiqi.

Tubimi i radhës është paralajmëruar për të premten.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*