Murgesha 89-vjeçare, dëshmitare e vuajtjeve gjatë regjimit komunist

Në Shqipëri, murgesha 89 vjeçare Maria Kaleta është ndër të paktët dëshmitarë të gjallë të vuajtjeve dhe persekutimit të regjimit komunist ndaj fesë dhe klerit. Për vuajtjet dhe sakrificat...

Në Shqipëri, murgesha 89 vjeçare Maria Kaleta është ndër të paktët dëshmitarë të gjallë të vuajtjeve dhe persekutimit të regjimit komunist ndaj fesë dhe klerit.

Për vuajtjet dhe sakrificat e saj, motër Maria u nderua para pak ditësh, me një dekoratë të lartë nga Papa Françesku.

Murgesha Maria Kaleta dhe dom Ernest Troshani u takuan me Papa Françeskun gjatë vizitës që Ati i Shenjtë bëri në Shqipëri në shtator të vitit 2014.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në famullinë e Pistullit, ku bisedoi me motër Marian.

Kategoritë
Video
S'ka komente

Komentoni

*

*

Lajme të tjera

 • Bora në pranverë në Kosovë

  Një valë e të ftohtit me të reshura bore ka përfshirë gjithë rajonin e Ballkanit, pa e përjashtuar edhe Kosovën. Bora ka nisur të bjerë që prej dy ditësh...
 • PinkTaxi – Shërbim udhëtimesh vetëm për gra

  Në Pakistan ka filluar të ofrohet shërbimi i transportit me anë të taksitë që ka vetëm gra shofere dhe pasagjerët mund të jenë vetëm femra. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/04/a/af/afaae07a-5925-49e4-9088-e9303cf1b6ec_mobile.mp4...
 • Kafeteria e shpresës!

  Një kafeteri e hapur në Prishtinë, ka të punësuar dhjetë persona të prekur nga sindroma Down. Shoqata që përkujdeset për këtë kategori të shoqërisë, thotë se do të punësojë...
 • Në kufirin hungarez me refugjatët, të dënuar pa faj

  Organizatat humanitare po vazhdojnë t’i ndihmojnë refugjatët që gjenden në kufirin me Hungarinë. Në Suboticë, afër kufirit me Hungarinë, këto organizata po u sjellin atyre ushqime, veshmbathje. Të paktën...