Kosova

Mitchell: Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Serbinë si një shtyllë të stabilitetit në Ballkan

ShBA e konsideron Serbinë shtyllën e stabilitetit në Ballkan, tha sonte zyrtari i Departamentit të Shtetit Mitchell gjatë bisedës me ministrin e jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili i dorëzoi atij një ribotim të deklaratës së presidentit amerikan Woodrow Wilson për Kosovë nga “New York Times”, në qershor të vitit 1918.

Ndihmës Sekretari i Shtetit për çështjet evropiane dhe evroaziatike Ves Mitchell në bisedë me Dacic theksoi se ShBA e konsiderojnë Serbinë  një nga vendet më të rëndësishme në rajon dhe shtyllë kurrizore e stabilitetit në Ballkan. /Kosova.info/

Komentoni