Kosova

LDK e para nga partitë politike në Kuvend të Kosovës

Lidhja Demokratike e Kosovës, është grupi më i madh parlamentar në Kuvendin e Republikës së Kosovës, pasi që 12 ish-deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, zyrtarisht kanë paraqitur kërkesë për shkëputje nga grupi parlamentar i lëvizjes së Albin Kurtit, për të krijuar “Grupin e Deputetëve të Pavarur”.

Lëvizja Vetëvendosje, krenohej se janë grupi parlamentar me më së shumti deputetë të dalë nga votimet e 11 qershorit 2017.

Pas nëntë muaj pas, VV-ja radhitet si e treta në Kuvend të Kosovës. pasi që tashmë kryeson LDK-ja e ish-kryeministrit Isa Mustafa, me 27 deputetë.

Nga 32 deputetë sa kishte VV’ka, deri më sot, tash ka mbetur më 19 përfaqësues në Kuvend, shkruan Gazeta Express.

E deputetja e 13-të që është larguar nga GP i VV-së, është rikthyer në grupimin e deputetëve të AAK’së. Donika Kadaj-Bujupi sërish i është bashkuar partisë së Kryeministrit Ramush Haradinaj.

Ish-deputetët që sot zyrtarizuan largimin edhe nga grupi parlamentar i VV’së kanë dhënë dorëheqje para më shumë se dy muajsh nga pozitat që mbanin në partinë e Kurtit, para se themeluesi i kësaj lëvizje të kthehet në krye të saj.

Ndërka, PDK-ja mbetet grupi i dytë parlamentar në Kuvend të Kosovës më 23 deputetë, kurse AAK-ja tash është e katërta më 11 deputetë, një më shumë sesa Lista Serbe që ka 10 të tillë të garantuar me kushtetutë.

Në anën tjetër  partia NISMA e Fatmir Limajt dhe deputetët e minoriteteve tjera, të njohur si grupi “6+”, kanë nga 6 deputetë, sikurse 6 deputetë tjerë të Kuvendit të Kosovës janë pa grup parlamentar.

Komentoni