LifeStyle

Lakra – ushqimi juaj për këtë stinë

Nutricionistët rekomandojnë të ushqehemi sa më shumë më lakër të freskët në këtë periudhë të vitit për shkak së lakra është e pasur me vitaminë C, raporton Kosova.info.

Kjo vitaminë shquhet për faktin që mbron nga viruset. Po ashtu, lakra zvogëlon rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe trurit, lufton problemet me stomakun dhe lëkurën, si dhe reumën.

Për t’u mbrojtur nga infeksionet ju  duhet të forconi imunitetin. Në këtë drejtim ne mund të ju ndihmojmë me një recetë jashtëzakonisht të shëndetshme:.

– 500 g lakër

– 1 mollë e thartë

– 2 karota

– një copë selino

– 1 kokë qepë të kuqe

– 2 lugë arra

– vaj ulliri

– Uthull molle

– 1 lugë çaji sheqer kafe

– Kripë, piper. /KI/

Komentoni