Kulturë

“Kronikë në gur” e Kadaresë, në duart e lexuesve bjellorusë

Kjo u bë e ditur nga ballkanologu Maxim Makartcev në një postim në profilin e tij në facebook, raporton Kosova.info.

“Jam shume i lumtur, sepse “Kronika ne gur” u perktheu ne bjellorusisht dhe u botua ne Minsk, dhe librin sapo e mora ne disponim. Patjeter e kam lexuar ne shqip, megjithatë tani me koleget te mi slaviste e lexojmë përkthimin ne bjellorusisht dhe po e krahasojme me origjinalin”, shkruan ai. /Kosova.info/

Komentoni