Bota

Iran: Një i vdekur dhe 35 të plagosur nga zjarri në një spital

Mediat shtetërore iraniane thotë se nga zjarri në një spital për të sëmurë mendor ka vdekur një person dhe 35 të tjerë janë lënduar.

Agjencia e lajmeve IRNA thotë se zjarri ka shpërthyer sot në qytetin veriperëndimor të Tabriz.

IRNA citon Jali Sattari, pjesëtar i departamentit të zjarrit në Tabriz, të ketë thënë se një person ka vdekur “për shkak të tymit të dendur dhe hapësirës së kufizuar”.

Për një varg shpërthimesh aksidentale që kanë ndodhur së fundmi, autoritetet kanë thënë se janë shkaktuar nga mospërfillja e rregullave të sigurisë.

Më 24 gusht, shpërthimi i gazit në një ndërtesë banimi, në qytetin jugor Ahvaz, vrau gjashtë vetë dhe plagosi 11 të tjerë.

Komentoni