Bota

Dyshohet se militantët e IS-it kanë vrarë një të krishterë në Gadishullin Sinai

Autoritetet në Egjipt, kanë thënë se një person me armë zjarri ka vrarë një të krishterë në Gadishullin Sinai.

Asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, i cili ishte kryer nga tre persona të maskuar në al-Arish, kryeqytetin e Sinait Verior.

Zyrtarët e sigurisë, kanë thënë se ka dyshime, që sulmi është kryer nga militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik.

Ky grup vazhdimisht ka sulmuar minoritetin e krishterë në Egjipt, duke vrarë më shumë se 100 persona gjatë sulmeve me bomba dhe të shtënave me armë zjarri nga dhjetori i vitit 2016.

Të krishterët përbëjnë 10 për qind të popullatës egjiptiane me shumicë myslimane prej 95 milionë njerëzve.

Komentoni