Bota

Drejtori i FBI-së konfirmon hetimet ndaj ndihmësve të Trumpit për lidhjet me Rusinë

Drejtori i FBI-së ka konfirmuar se po vazhdojnë hetimet për komunikimin ndërmjet zyrtarëve rusë dhe bashkëpunëtorëve të presidentit Donald Trump.

James Comey e bëri këtë deklaratë të hënën në një seancë dëgjimore në Komitetin për Inteligjencë të Dhomës së Përfaqësuesve, në njërën nga disa hetime të Kongresit që po zhvillohen për ndërhyrjet e Rusisë, gjatë fushatës zgjedhore presidenciale në ShBA në vitin 2016.

Gjatë dy muajve të parë në zyrë të administratës Trump, presidenti ka qenë i ndjekur nga raportet e inteligjencës për ndërhyrje të dyshuar të Rusisë dhe nga shtypi që njoftoi se FBI është duke hetuar bashkëpunëtorët e Trumpit.

Në komentet e tij të hapjes, Comey i konfirmoi komitetit të Dhomës se hetimet e tilla ishin të vazhdueshme.

Comey nuk bëri asnjë referencë fillestare ndaj akuzave të vet Trump-it, disa javë më parë, se zyra e tij kishte qenë e përgjuar nga paraardhësi i tij, Barack Obama.

“Nuk kam asnjë informacion që mbështet postimet e presidentit në Twitter por FBI është duke e shikuar këtë çështje me kujdes”, ka thënë Comey.

Kryesuesi i Komitetit, republikani Devin Nunes, iu bashkua homologut demokrat, Adam Schiff, duke thënë se “nuk kishte përgjues fizik” në zyrat e Trumpit. Por Nunes gjithashtu sugjeroi se mund të ketë pasur lloje të tjera të vëzhgimeve të vazhdueshme.

Kreu i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë, Mike Rogers, gjithashtu është paraparë të dëshmojë përpara Komitetit të Dhomës.

Seancat dëgjimore të Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve janë të parat për përfshirjen e Rusisë në fushatën presidenciale në ShBA.

Në janar shërbimet amerikane të inteligjencës publikuan një raport duke thënë se kanë vlerësuar se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar një “fushatë ndikuese” me qëllim të përdorimit të hakimeve, rrjedhjeve dhe metodave të tjera për të minuar besimin në sistemin zgjedhor të ShBA-së dhe të denigrojnë kandidaten demokrate, Hillary Clinton.

Raporti thoshte se Rusia ka pasur preferencë të qartë për Trumpin.

Rusia ka mohuar akuzat se ka tentuar që të ndikojë në zgjedhjet presidenciale dhe Trump po ashtu ka hedhur poshtë sugjerimet se ai apo fushata e tij kanë pasur kontakte të papërshtatshme me zyrtarët rusë.

“Demokratët e kanë sajuar këtë histori të Rusisë, për tu arsyetuar pasi kanë bërë një fushatë të keqe”, ka shkruar sot në Twtter, presidenti amerikan Donald Trump.

“Historia e vërtetë që Kongresi, FBI dhe agjencitë e tjera duhet të shikojnë, është rrjedhja e informacioneve të klasifikuara”, ka thënë Trump, në një tjetër postim në Twitter.

Këshilltari për siguri kombëtare e Trumpit, Micheal Flynn, u largua nga administrata në shkurt, për shkak të kontakteve me zyrtarët rusë.

Pas kësaj, Prokurori i Përgjithshëm, Jeff Sessions, gjatë seancës dëgjimore të konfirmimit, ju kishte thënë senatorëve se ai nuk është takuar me asnjë zyrtarë rusë gjatë fushatës. Por ai më vonë pranoi se ishte takuar dy herë me ambasadorin rus në Uashington, dhe e përjashtoi veten nga hetimi për Rusinë. /rel/

Komentoni