• Bie në nivel rekord sasia e akullit në Arktik

  Bie në nivel rekord sasia e akullit në Arktik

  Sasia e akullit në Arktik ka rënë këtë dimër në nivele të reja rekorde, thanë shkencëtarët amerikanë. Sipas studimit që ka kryer Qendra Kombëtare për Borë dhe Akull, e mbështetur nga NASA, shtrirja e akullit në Arktik ka rënë në 5.57 milionë milje katrorë. Shifra do të thotë se...
 • Trump e ka nënshkruar legislacionin për misione njerëzore në Mars

  Trump e ka nënshkruar legislacionin për misione njerëzore në Mars

  Presidenti amerikan, Donald Trump, dje e ka nënshkruar legjislacionin, me të cilin parashihet që në dekadat e ardhshme të mundësohet dërgimi i misioneve njerëzore në Mars. Ky legjislacion ishte miratuar nga votimi i rrallë unanim në Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe e udhëzon agjencinë e gjithësisë NASA, që...
 • Zbulim i ri: jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare

  Zbulim i ri: Jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare

  Disa mikrofosile të gjetura kohët e fundit në Kanada, mendohet se janë fosilet më të lashta të gjetura deri më sot në Tokë dhe ato mund shërbejnë si provë se jeta në planetin tonë ka filluar më tepër se 4 miliardë vjet më parë. Ky përfundim i një studimi...
 • SpaceX vitin e ardhshëm do të dërgojë dy turistë në një fluturimin rreth Hënës

  SpaceX vitin e ardhshëm do të dërgojë dy turistë në një fluturimin rreth Hënës

  SpaceX po planifikon të dërgojë dy qytetarë privat në një fluturim rreth Hënës vitin e ardhshëm, që do të jetë udhëtimi i parë me njerëz në satelitin e Tokës në më shumë se katër dekada. “Kjo do të jetë jashtëzakonisht emocionuese”, u tha gazetarëve themeluesi i SpaceX, Elon Musk....
 • Tesla ka pasur prejardhje shqiptare

  Tesla ka pasur prejardhje shqiptare

  Historiani Mihajlo Gjokovic pohon se Nikola Tesla ka pasur prejardhje shqiptare për shkak të babagjyshit që kishte ardhur nga anët e jugut në fillim të shekullit XIX, raporton Kosova Info. “Jam i sigurt në këtë , ndërsa argumentet do t’i paraqes nga java e ardhshme”, tha ai për gazetën...
 • Astronautët zbulojnë Toka të reja

  Astronautët zbulojnë “Toka” të reja

  Një ekip astronomësh ndërkombëtarë, që përdorën disa teleskopë tokësorë dhe të hapësirës, kanë zbuluar shtatë planetë sa madhësia e Tokës në një sistem vetëm 40 vite drite larg. Ujë, ujë kudo Shtatë planetët, sipas një deklarate për shtyp, “kanë sasi të mëdha uji pak a shumë të ngjashme me...
 • OKB: Akulli në Arktik dhe Antarktik po shënon nivele rekorde të ulëta

  OKB: Akulli në Arktik dhe Antarktik po shënon nivele rekorde të ulëta

  Niveli i akullit në Arktik dhe Antarktik gjatë muajit të kaluar ka rënë në një nivel rekord më të ulët për muajin janar, thotë Organizata Meteorologjike e Kombeve të Bashkuara. Edhe koncentrimet në atmosferë të dyoksidit të karbonit, gazi më i rëndë që konsiderohet shkaktari kryesor i ngrohjes globale,...
 • Vdiq, Eugene Cernan, astronauti i fundit që eci mbi Hënë

  Vdiq, Eugene Cernan, astronauti i fundit që eci mbi Hënë

  Astronauti amerikan, Eugene Cernan, njeriu i fundit që ka ecur në Hënë, ka vdekur të hënën në moshën 82 vjeçare, njofton agjencia amerikane e hapësirës. Cernan, i cili gjithashtu ishte një nga njerëzit e parë që ka ecur në hapësirë, ka vdekur i rrethuar nga familja, raporton për njoftimin,...
 • SpaceX e lansoi raketën e parë pas eksplodimit të vitit të kaluar

  SpaceX e lansoi raketën e parë pas eksplodimit të vitit të kaluar

  Raketa SpaceX është lansuar nga Kalifornia në orbitë me 10 satelitë, që paraqet rastin e parë të lansimit nga ana e kësaj kompanie, prej se një raketë e saj e ngjashme eksplodoi gjatë lansimit vitin e kaluar. Ky lansim i mbrëmshëm u bë për vendosjen e satelitëve për kompaninë...