• Focus: Rritet ndikimi rus në Ballkan

  Focus: Rritet ndikimi rus në Ballkan

  Për vite të tëra rajoni ballkanik është konsideruar si zonë natyrore e influencës së Bashkimit Evropian. Në rast të konflikteve dhe kontesteve, BE-ja rregullisht është ndihmuar nga ShBA-ja. Por tani ky sistem ka rënë, shkruan revista prestigjioze gjermane “Fokus”, e cila thekson se vakumi i lënë bosh nga BE-ja,...
 • Kurthet ideologjike të IS-it për armiqtë

  Kurthet ideologjike të IS-it për armiqtë

  Koalicioni që po lufton për të rimarrë kontrollin e qytetit irakian të Mosulit nga grupi militant Shteti Islamik është afruar drejt fundit. Më herët gjatë këtij viti, forcat e koalicionit kanë arritur të marrin Mosulin Lindor (qyteti është i ndarë në dysh nga Lumi Eufrat) dhe tashmë janë duke...
 • Beteja për "Perandorinë Osmane"

  Beteja për “Perandorinë Osmane”

  Zënkat e Turqisë me Evropën janë përkeqësuar kur presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, e akuzoi Qeverinë holandeze për nazizëm, ndërsa i kujtoi edhe rolin në Masakrën e Srebrenicës. Dëmet midis dy aleatëve të NATO-s mund të jenë afatgjate, por Erdogan ka interesa të brendshëm politikë. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/8/84/84fb892d-0758-4628-a5a4-943e3e324909_mobile.mp4...
 • Zgjedhjet në Holandë, test për unitetin e BE-së

  Zgjedhjet në Holandë, test për unitetin e BE-së

  Shkruan: Alan CROSBY, RFE Zgjedhjet e sotme në Holandë janë të parat në mesin e disa palë zgjedhjeve që do të mbahen këtë vit në Evropë dhe ato shiheni si test për unitetin e Bashkimit Evropian në kohën e rritjes së ndjenjave nacionaliste dhe populiste në kontinent. Holanda, shtet...
 • Projekti: Shembja e BE "Putin në Evropë ka 15 aleatë të fortë me të cilët krijon ...

  Projekti: Shembja e BE “Putin në Evropë ka 15 aleatë të fortë me të cilët krijon …

  Partia ruse në pushtet Rusia e Bashkuar nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Ligën Veriore ultranacionaliste italiane.  Ky është edhe një tjetër në një seri të partive radikale të djathta evropiane, me të cilën u lidh forca kryesore ruse në krye të s cilës ishte Vladimir Putin. Rusia e Bashkuar...
 • Mali i Zi bllokon Rusinë

  Mali i Zi bllokon Rusinë

  Mali i Zi pritet të bëhet edhe formalisht anëtar i NATO-s në samitin e kësaj aleance që mbahet në muajin maj në Bruksel, duke i dhënë fund një procesi të gjatë të afrimit, kundrejt kundërshtimeve të ashpra të Rusisë. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/0/02/0240800a-6e1a-4542-a38c-cc2d182e901a.mp4...
 • Një BE e dobët, destabilizon Ballkanin

  Një BE e dobët, destabilizon Ballkanin

  Marrëdhëniet mes fqinjëve në Ballkan nuk kanë qenë prej vitesh kaq të helmuara sa sot. Disa politikanë përdorin hapur retorikën e luftës dhe të ndryshimit të kufijve. Çfarë po e rindez nacionalizmin në Ballkan? Për një kohë të gjatë u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat...
 • "Zhgënjehet" Moska

  “Zhgënjehet” Moska

  Nëse turnetë e fundit të zyrtarëve amerikanë në Evropë mund të shërbejnë si shenja, politika e jashtme e administratës Trump po merr një formë më të pëlqyer nga aleatët, sesa që është menduar fillimisht. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/02/b/b4/b426e7fe-55f6-40a0-b85f-e4ee30b44b8b_mobile.mp4...
 • Tregtia botërore e armëve vazhdon të rritet

  Tregtia botërore e armëve vazhdon të rritet

  “DW” Periudha e shtensionimt politik ka marrë padyshim fund. Dekadën e fundit eksportet e armëve janë rritur mënyrë të vazhdueshme. ShBA-ja dhe Rusia sërish në krye. Një çerek shekulli pas përfundimit të Luftës së Ftohtë tregtia botërore e armëve është rritur ndjeshëm. Sipas raportit të fundit të Institutit ndërkombëtar...