• Media botërore: Fronti i Luftës së Ftohtë është në Ballkan

  Linja dhe fronti i Luftës së Ftohtë ruse është në Ballkan. Serbia është epiqendra e agjendës anti-amerikane të Rusisë, e cila përpiqet të destabilizojë shtetet pro-perëndimore me aspirata në NATO dhe BE, shkruan David Philips për “Huffingtonpost”. Serbia është aleate historike e Rusisë. Ata kanë lidhje të thella kulturore....
 • Putini mund të jetë fitues i zgjedhjeve presidenciale në Francë

  Me gjithë akuzat dhe refuzimin e tyre, për përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale franceze, një gjë duket e mundshme: së paku një kandidat pro-rus, do të kualifikohet për rundin e dytë të votimeve. Megjithëqë Moska vazhdimisht i ka hedhur poshtë akuzat për ndërhyrje në fushatë, një valë e raporteve...
 • Një këmbë në BE, një jashtë saj

  Franca do të zgjedhë presidentin e ri në dy rrethe votimi, më 23 prill dhe 7 maj. Rezultati është më i paqartë se kurrë. Sulmi terrorist, që ndodhi të enjten mbrëma në qendër të Parisit, vetëm sa ka hedhur më shumë hije në garën ndërmjet kandidatëve që mbrojnë projektin...
 • Vizita e Tillersonit në Moskë bëri pak për zbutje të plasaritjes

  Vizita e sekretarit amerikan të shtetit, Rex Tillerson, këtë javë në Moskë, duket se ka bërë pak për zbutje të raporteve ndërmjet dy superfuqive, pasi mbetet çarja e madhe lidhur me sulmin e dyshuar me armatim kimik në Siri dhe konfuzioni lidhur me drejtimin e politikës së jashtme të Shteteve të...
 • Dyluftimi Uashington – Moskë

  Iluzionet e Kremlinit për ndryshim radikal të politikës amerikane nën presidentin Trump i shkatërruan përfundimisht raketat Tomahawk, që u përplasën në një bazë ajrore të Sirisë. Moska tha se marrëdhëniet e saj me Uashingtonin kanë arritur tani pikën më të keqe që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/04/b/b3/b3800ec9-739d-4271-873e-110cd946d084_mobile.mp4...
 • Tillerson do t’i bëjë presion Rusisë për Sirinë, derisa tensionet rriten

  Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, pritet t’i sfidojë zyrtarët rusë në Moskë lidhur me mbështetjen e Rusisë për presidentin e Sirisë, Bashar al-Assad, pas asaj që Shtetet e Bashkuara thonë se ishte sulm barbar me armatim kimik i forcave të tij, javën e kaluar. Tillerson e ka filluar, të...
 • A duhet të jetë ShBA polici i botës?

  Pas sulmit ajror të Shteteve të Bashkuara në Siri, shumë pyesin se cili është plani afatgjatë. Të tjerë kujtojnë veprimet e administratës Obama dhe analizojë nëse situata mund të ishte trajtuar ndryshe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti bisedoi me disa amerikanë mbi atë që ndodhi dhe çfarë...
 • Serbia midis lindjes dhe Perëndimit

  Kur kanë mbetur edhe dy ditë deri në zgjedhjet presidenciale në Serbi, sondazhet i japin epërsi të lartë kandidatit të Partisë Përparimtare Serbe, Aleksandar Vuçiq, përballë dhjetë garuesve të tjerë. Nëse nuk ka befasi, kalimi i Vuçiqit nga posti i kryeministrit në atë të presidentit, pritet të ndodhw qetësisht....
 • “Ballkani pa kufij”, futja e Kinës në Europë

  Europa Juglindore i ofron Kinës, atë që Brukseli preferon ta ndalojë: Aksesin në tregjet e Europës. Vizita në Kinë e presidentit serb ia kujton këtë me dhimbje BE-së, mendon analisti i DW-së, Frank Sieren. Në portofolin e voluminoz të shteteve, me të cilat Kina mban marrëdhënie të mira, Serbia...