• Familja Jashari në 19 vjetorin e luftës së tyre

  Familja Jashari në 19 vjetorin e luftës së tyre

  Shkruan: Xhevat MEHA Pak ditë më parë ishte përvjetori i 19 i luftës së Familjes Jashari me forcat e armatosura serbe. Shkrimi rrodhi si shkas nga një shkrim i atyre ditëve të përvjetorit në Facebook të Z. Jusuf Buxhovi që është njëri nga kryesorët në themelimin e Lidhjes Demokratike...
 • Qeveria dhe Parlamenti janë bërë fusha të minuara?!

  Qeveria dhe Parlamenti janë bërë fusha të minuara?!

  Shkruan: Skënder MULLIQI Gjithnjë e më shumë jemi duke e humbur dinjitetin si qytetarë. Disa po e shesin lirë votën, disa po manipulohen, disave po iu jepen nga partitë më të mëdha premtime të rreme. Jemi bërë tregtarë të mirë të demokracisë, tregtar të mirë të të gjitha vlerave...
 • Çadra që dëshmon se këtu ka ende shpresë

  Çadra që dëshmon se këtu ka ende shpresë

  Shkruan: Rexhep ShAHU Çadra e lirise, sic e quajne disa, çadra e demokracise, ose sera ku rritet shpresa e shqiptareve, e ngritur pak metra larg vendit ku pati ngritur çadren “restorant pica & berxolla” Edi Rama me militante te Partise Socialiste, i kujton shume gjera kryeministrit Rama dhe shqiptareve...
 • Barazia gjinore, padrejtësi e kamufluar

  Barazia gjinore, padrejtësi e kamufluar

  Shkruan: Sali KABAShI Ne dimë tashmë, se në Kosovë dhe në Botë gjithandej, barazia gjinore është duke u respektuar deri në maksimum! Femra është e barabartë me mashkullin në shkollim, në punësim, në shprehjen e fjalës së lirë, e parashtrimit të ideve, etj.! Por, a është në të vërtetë...
 • Kadri Veseli - bashkëdyzim i ideales dhe reales II

  Kadri Veseli – bashkëdyzim i ideales dhe reales II

  Shkruan: Bahri BIVOLAKU Ish-ushtari i UÇK-së, kukësiani Vexhi Halili, tregon se si në vitin 1991 për herë të parë kalon kufirin shqiptaro–shqiptarë, ku nga fshati Morinë në Kukës, kalon për t’i vizituar dajtë e babës, në Vermicë të Prizrenit. “Ishim afër dyqind metra në largësi ajrore dhe si i...
 • Qeveria dhe Parlamenti janë bërë fusha të minuara?!

  Shteti jo serioz i Kosovës…?!

  Shkruan: Skënder MULLIQI Është goxha vështirë të jesh në majat e pushtetit. Por, më vështirë është të mbetesh burrë i ndershëm. Në Kosovë nuk është hiq vështirë të bëhesh njeri i politikës. Të inskenosh së ke qenë në luftë, së je patriot në zë ose të jesh I zoti...
 • Presidenti, ky hipokrit i madh

  Presidenti, ky hipokrit i madh

  Shkruan: Nexhat HAZIRI Pas kërkesës për formimin e ushtrisë së Kosovës, edhe pa përkrahjen e ShBA-ve dhe NATO-s, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, na surprizoi me kërkesën e radhës për dekriminalizimin e skenës politike dhe që personat që janë nën hetime apo u janë ngritur aktakuza, duhet...
 • Ndikimi i propagandës së kinematografisë së vjetër kundruall mediumeve të internetit

  Ndikimi i propagandës së kinematografisë së vjetër kundruall mediumeve të internetit

  Shkruan: Azem OSMANI Ja pse nuk bënë në asnjë mënyrë të ndalohen filmat shqiptar të realizimit socialist! Të gjithë ne që kemi jetuar dekadave të mëhershme, jemi dëshmitarë të asaj se shumë shtete si mjet të rëndësishëm për bërjen e propagandës e përdornin mediumin e kinematografisë. Kanë qenë kohëra,...
 • Kadri Veseli - bashkëdyzim i ideales dhe reales II

  Kadri Veseli, bashkëdyzim i ideales e reales

  Shkruan: Bahri BIVOLAKU “Me Kadri Veselin u njoha në Tiranë në vitet 1990 si student në Institutin e Lartë Bujqësor edhe pse isha një vit më i vjetër. Ishte i veçantë, i thjeshtë, modest, por dhe i ndjeshëm.” – nisë rrëfimin e tij tani doktori i shkencave të agronomisë,...