• Në kufirin hungarez me refugjatët, të dënuar pa faj

  Në kufirin hungarez me refugjatët, të dënuar pa faj

  Organizatat humanitare po vazhdojnë t’i ndihmojnë refugjatët që gjenden në kufirin me Hungarinë. Në Suboticë, afër kufirit me Hungarinë, këto organizata po u sjellin atyre ushqime, veshmbathje. Të paktën 8 mijë azilkërkues po presin në Serbi që të pranohen nga Hungaria. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/3/35/353227af-ccd0-4818-85ca-a1fd7663e60d_mobile.mp4...
 • Njihuni me ushtrinë e Putinit

  Njihuni me ushtrinë e Putinit

  Presidenti rus Vladimir Putin, ka krijuar një Lëvizje Patriotike Ushtarake, të njohur si Ushtria e të Rinjve. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/3/32/32f3a1b8-0e3a-4892-8ed5-ab06a85fec53_mobile.mp4...
 • Baçka, fshati i harruar dhe i braktisur

  Baçka, fshati i harruar dhe i braktisur

  Në fshatin Baçkë të komunës së Dragashit jetojnë vetëm 3 familje. Kushtet ekstreme në këtë fshat malor në skajin juglindor të Kosovës, kanë detyruar banorët e këtij fshati, që ka rreth 120 shtëpi, që ta braktisin atë tash e disa dekada me radhë. Banorët e mbetur thonë se fshati...
 • Qentë e braktisur të Donbasit

  Qentë e braktisur të Donbasit

  Konflikti në rajonin Donbas të Ukrainës ka detyruar shumë banorë që të largohen nga shtëpitë e tyre, duke lënë gjithçka pas, përfshirë këtu edhe kafshët shtëpiake. Në qytetin Maryinka, Larisa Tsybulnik përkujdeset për shumë qen të braktisur. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/02/6/6f/6ffb8ddd-842d-49d2-96c1-b80cdccafa6d_mobile.mp4...
 • "Zvicra" e Pakistanit

  “Zvicra” e Pakistanit

  Një qendër skijimi në Pakistan që dikur ishte nën kontrollin e talebanëve, sot është në gjendje shumë të mirë të sigurisë dhe me kushte të reja. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/02/1/1f/1f6de23a-6e15-466b-9a40-7c928a8082e9_mobile.mp4...
 • 'Liqeni pa ujë'

  ‘Liqeni pa ujë’

  Liqeni i Vërmicës është tharë gati tërësisht. Ky liqe është shpallur “Zonë nën mbrojte” nga shteti i Kosovës dhe ka potencial që të shpallet Vlerë e Mbrojtur e Natyrës. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/02/2/20/20b79708-f2f1-48b5-8006-bf888681e3b3_mobile.mp4...
 • Nga Rusia, me dashuri për Trumpin

  Nga Rusia, me dashuri për Trumpin

  Në janar, mediat ruse e kanë përmendur emrin e Donald Trumpin më shpesh se emrin e presidentit rus Vladimir Putin. Kështu thotë agjencia e lajmeve e Rusisë, Interfax. Por çfarë kanë thënë mediat ruse për presidentin e ri të ShBA-së? https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/02/7/7f/7f264bab-da13-4997-9c1a-6970769c32c8_mobile.mp4...
 • Ja si do të duket sheshi në Mitrovicën Veriore

  Ja si do të duket sheshi në Mitrovicën Veriore

  Zëvendësministri i Ministrisë së Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ka publikuar një video të animuar, ku shpalosen detaje se si do të duket sheshi dhe muri që do të ndërtohet në veri të Mitrovicës, sipas marrëveshjes së re të lidhur në mes Kosovës dhe Serbisë. Pasi muri i lartë përtej...
 • “Mirëseardhje” sarkastike zvicerane për Donald Trump-in

  “Mirëseardhje” sarkastike zvicerane për Donald Trump-in

  Një video e realizuar nga një ekipi i kryesuar nga komentatori i SRF Dominic Deville ka realizuar një video mesazh për presidentin e Amerikës, Donald Trump. Duke iu referuar sloganit të Trumpit se “Amerika është e para”, në këtë video atij i sugjerohet që Zvicra të jetë e dyta....