• Telefoni i Hitlerit shitet për qindra-mijëra dollarë

  Një shtëpi e ankandeve në ShBA tha se telefoni personal i Adolf Hitlerit është shitur për 243,000 dollarë. Alexander Historical Auctions në Merilend nuk e zbuloi emrin e blerësit. Telefoni është marrë nga bunkeri i Hitlerit në Berlin nga zyrtarët rusë, pak ditë pas rënies së kryeqytetit gjerman, më...
 • “Punëdhënësi nga ferri”: Lista sipas së cilës pronari ndëshkon kamerierët!

  Dyqind kuna (26.82 euro) dënohet nëse acarohet në vendin e punës, ndërsa vepra më e rëndë është shqiptimi i fjalës ‘nuk dua’ ose ‘nuk e jap “, për të cilën kamerierët do të dënohen në shumën prej 3,500 kuna (469,43 EURO). Në faqen e Facebook “Jeta e kamerierit” është...
 • Lopa sjellë në botë viçin pa bisht

  Në Lypjan në fermën e një familjeje ditë më parë një lopë ka pjellë dy viça binjak, njëri prej të cilëve pa bisht! Banorët me habi kanë përcjellë këtë fenomen të veçantë dhe të rrallë natyror, raporton Kosova Info. Ramadan Grajçevci pronar i kësaj ferme tha se që kur...
 • “Qatar Airways” e realizon udhëtimin më të gjatë në botë

  Agjencia e fluturimeve, “Qatar Airways” e ka nisur fluturimin më të gjatë në botë me nisje nga Doha e Katarit dhe zbritje në Auckland të Zelandës së Re, raporton Reuters. Aeroplani i fluturimit QR920, ka zbritur në Auckland, mëngjesin e sotëm pasi e ka kryer fluturimin prej 14 535...
 • Misteret nga oqeani: Këso krijese nuk është parë asnjëherë!

  Një peshkatar nga Rusia, Roman Fedortsov ka publikuar në profilin e tij në Instagram disa peshq të zënë nga thellësia e oqeanit. Këto pamje janë të tmerrshme ndërsa njerëzit nuk mund të besojnë për ekzistencën e këtyre krijesave. Disa nga peshqit duken më shumë se tmerr. Për më pak...
 • Çdo i treti fëmijë në Gjermani lind nga prindër të pamartuar

  Çdo i treti fëmijë në Gjermani lind nga prindër të pamartuar. Të dhënat e publikuara nga Zyra Federale e Statistikave tregojnë se trendi ka mbetur i pandryshuar nga viti 2015. Familjet e tilla janë shtuar në 25 vjetët e fundit në Gjermani, ku, si në çdo vend të zhvilluar,...
 • Personi më i moshuar në botë feston ditëlindjen e 117-të

  Emma Morano, që besohet se është personi më i moshuar në votë dhe i fundit që ka lindur gjatë viteve 1800, e ka festuar ditëlindjen e 117-të të martën. Ajo ende beson fuqishëm se jetëgjatësia e saj ka të bëjë me mënyrën e të ushqyerit, më saktë, konsumimi i...
 • Ukrainasi ndryshoi emrin në iPhone 7 për ta fituar telefonin falas

  Një ukrainas ka ndryshuar zyrtarisht emrin e tij në iPhone 7, sepse një dyqan elektronik ofroi produktin e fundit të kompanisë Apple për pesë personat e parë që do ta bënin një gjë të tillë. 20 vjeçari iPhone Sim (Seven) mori shpërblimin ashtu siç ka premtuar ai dyqan, transmeton...
 • Detyrë aspak e lehtë: Cila nga këto kova do të mbushet e para me ujë?

  Ashtu siç ndodh zakonisht me çdo imazh misterioz, përcjell Telegrafi, edhe ky imazh i shpërndarë në mediat sociale ka shkaktuar interesim të madh të përdoruesve. Gjegjësisht, në foto duket një “çezme” dhe katër “kova”, dhe ju duhet të përpiqeni të jepni përgjigje të saktë në pyetjen: “Cila nga ato...