• “Shërbim taksi falas”, ja gjesti i mrekullueshëm i taksistit pas sulmit në Mançester

  Ai është AJ Singh, i cili u gjend rastësisht pranë turmës së tmerruar pas shpërthimit në “Manchester Arena”, por gjesti i tij human ka prekur qindra njerëz.  Sapo ka dëgjuar për shpërthimin në Manchester Arena, në koncertin e Ariana Grandes, ka ndalur taksimetrin dhe i ka ofruar shërbim taksi falas të gjithë familjarëve dhe...
 • Kosova pushton Everestin

  Alpinistët kosovarë, Nazmi Hasanramaj dhe Arineta Mula, nga Klubi Alpin Prishtina, pushtuan Everestin dhe ngritën flamujt kombëtar e shtetëror në majën më të lartë të botës. Ekspedita e parë e ndërmarrë ndonjëherë nga ndonjë klub kosovar, përfundoi me sukses, pas pothuajse dy muajsh përgatitjesh dhe aklimatizimi rrëzë malit më...
 • Pishinë e veçantë për gratë e mbuluara

  Tash e tutje, gratë myslimane mund të kenë privatësi edhe në pishina publike. Disa perde fshehtësie janë instaluar në një pishinë publike në Auburn të Alabamas. Aty gratë myslimane mund të notojnë pa u parë nga përdoruesit e tjerë të pishinës. Perdet e tejdukshme që vendosen rreth murev nga xhami...
 • Vizitori i pazakontë në restorant erdhi pak herët në mëngjes!

  Punëtorët e një restoranti mbetën të habitur kur në një nga tavolinat e restorantit gjetën të ulur një luan detit të vogël. Stafi i restorantit në Kaliforni, u takua me një klient të pazakontë të enjten në mëngjes. Chef Bernard Guillas i Dhomës Detare në San Diego, ndau një...
 • Portretet mahnitëse të kërcimtareve duke vallëzuar

  Fotografi rus Alexander Yakovlev ka një talent të mahnitshëm për të përcjellë energjinë elegante dhe të rafinuar të kërcimtarëve. Yakovlev ka përfshirë në portrete nje spektër të gjerë të stileve të vallëzimit. Por fotografitë e tij me miell “Big Bang theory” kanë tërhequr më shumë vëmendjen. Portetret u ofrojnë...
 • “The Guardian”: Zbulohet plazhi shqiptar ndër më të mirët në Evropë

  Gazeta prestigjioze britanike “Guardian” ka renditur disa nga plazhet më të mira në Evropë, ku në vend të dytë është plazhi i Drimadhes në Shqipëri. Ky është një lajm i mirë për turizmin shqiptar dhe britanikja u këshillon lexuesve të saj që ta vizitojnë. “I fshehur prapa një rruge...
 • Ishujt Kurile: Pse Lufta e Dytë Botërore nuk përfundoi kurrë?

  Për Rusinë, këto pjesë janë të fituara me meritë nga lufta. Për Japoninë, ishujt Kurile janë territor i vjedhur, që humbën gjatë agresionit sovjetik dhe ndërhyrjes perëndimore. Më shumë se 70 vjet nga Lufta e Dytë Botërore, të dyja vendet vazhdojnë të mbesin të bllokuara. /rel/ 1 Një qenush...
 • Kjo është radhitja e ushtrive të botës, sipas fuqisë dhe armatimit

  Sikurse në çdo ranglistë të forcave të armatosura edhe këtu prin ShBA-ja dhe menjëherë pas saj vijnë Rusia dhe Kina. Por, radhitja është bërë mbi bazën e 40 kritereve. “Global Firepower Index” ka bërë një ranglistë të ushtrive të 126 vendeve të botës, sipas fuqisë së tyre në njerëz...
 • Të rinjtë e shkollave shqiptare fusin Shqipërinë në librin e rekordeve botërore Guiness

  2017 të rinj nga qytete të ndryshme të Shqipërisë pushtuan këtë të shtunë bulevardin para sheshit ‘Skënderbej’. Të ulur në formën e germave “ALBANIA” ata performuan në sinkron fenomenin e njohur në botë, “Cup Song” duke përplasur në tokë kupat plastike dhe duke thyer rekordin botëror Guiness. “Rekordi i...