• Bora në pranverë në Kosovë

  Një valë e të ftohtit me të reshura bore ka përfshirë gjithë rajonin e Ballkanit, pa e përjashtuar edhe Kosovën. Bora ka nisur të bjerë që prej dy ditësh në pjesë të ndryshme të Kosovës përfshirë edhe Prishtinën. Të reshurat e borës dhe të ftohtit në pranverë kanë krijuar...
 • Kjo është radhitja e ushtrive të botës, sipas fuqisë dhe armatimit

  Sikurse në çdo ranglistë të forcave të armatosura edhe këtu prin ShBA-ja dhe menjëherë pas saj vijnë Rusia dhe Kina. Por, radhitja është bërë mbi bazën e 40 kritereve. “Global Firepower Index” ka bërë një ranglistë të ushtrive të 126 vendeve të botës, sipas fuqisë së tyre në njerëz...
 • PinkTaxi – Shërbim udhëtimesh vetëm për gra

  Në Pakistan ka filluar të ofrohet shërbimi i transportit me anë të taksitë që ka vetëm gra shofere dhe pasagjerët mund të jenë vetëm femra. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/04/a/af/afaae07a-5925-49e4-9088-e9303cf1b6ec_mobile.mp4...
 • Murgesha 89-vjeçare, dëshmitare e vuajtjeve gjatë regjimit komunist

  Në Shqipëri, murgesha 89 vjeçare Maria Kaleta është ndër të paktët dëshmitarë të gjallë të vuajtjeve dhe persekutimit të regjimit komunist ndaj fesë dhe klerit. Për vuajtjet dhe sakrificat e saj, motër Maria u nderua para pak ditësh, me një dekoratë të lartë nga Papa Françesku. Murgesha Maria Kaleta...
 • Kafeteria e shpresës!

  Një kafeteri e hapur në Prishtinë, ka të punësuar dhjetë persona të prekur nga sindroma Down. Shoqata që përkujdeset për këtë kategori të shoqërisë, thotë se do të punësojë një numër edhe më të madh të personave. Kafeteria X21, thonë në Shoqatën Down Syndrome Kosova, synon t’i përgatisë ata...
 • Të rinjtë e shkollave shqiptare fusin Shqipërinë në librin e rekordeve botërore Guiness

  2017 të rinj nga qytete të ndryshme të Shqipërisë pushtuan këtë të shtunë bulevardin para sheshit ‘Skënderbej’. Të ulur në formën e germave “ALBANIA” ata performuan në sinkron fenomenin e njohur në botë, “Cup Song” duke përplasur në tokë kupat plastike dhe duke thyer rekordin botëror Guiness. “Rekordi i...
 • Në kufirin hungarez me refugjatët, të dënuar pa faj

  Organizatat humanitare po vazhdojnë t’i ndihmojnë refugjatët që gjenden në kufirin me Hungarinë. Në Suboticë, afër kufirit me Hungarinë, këto organizata po u sjellin atyre ushqime, veshmbathje. Të paktën 8 mijë azilkërkues po presin në Serbi që të pranohen nga Hungaria. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/3/35/353227af-ccd0-4818-85ca-a1fd7663e60d_mobile.mp4...
 • Bashkimi Sovjetik i Stalinit

  Koleksion i fotografive të pa zbuluara të Bashkimit Sovjetik të periudhës së Josef Stalin. /rel/              ...
 • Njihuni me ushtrinë e Putinit

  Presidenti rus Vladimir Putin, ka krijuar një Lëvizje Patriotike Ushtarake, të njohur si Ushtria e të Rinjve. https://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2017/03/3/32/32f3a1b8-0e3a-4892-8ed5-ab06a85fec53_mobile.mp4...