• Mungesa e gjumit rrit rrezikun e vdekjes

  Sëmundjet e enëve të gjakut që furnizojnë zemrën dhe trurit janë shkaqet kryesore të vdekjes. Sipas një studimi të fundit gjumi i pakët mund të rrisë rrezikun e këtyre sëmundjeve. Hulumtuesit në Universitetin Stanford morën në studim 1,300 individë duke përdorur të dhënat e vdekjeve nga Qendrat për Kontrollin...
 • Victoria xheloze? Rita Ora dhe David Beckham përqafohen në publik

  Askush nuk iu reziston patateve të skuqura, sidomos fëmijët! Mirëpo, për shkak të vajit, nuk janë të shëndetshme dhe këshillohet të hahen sa më rrallë. Jo të gjithë ja dalin!  Përse ushqimet e skuqura janë kaq të mira? Sekreti është i thjeshtë…nxehtësia e lartë në të cilën skuqen, shkakton...
 • Brokoli një parandalues i inflamacionit

  Shumë inflamacione të organizmit, të cilat shfaqen si rezultat i dietave të varfra apo mungesës së ujit, mund të reduktohen dhe të parandalohen duke konsumuar në vazhdimësi brokoli që gjithashtu parandalon edhe krijimin e kancerit. Kështu, brokoli është ndër perimet më të rekomandueshme të cilat duhet të jenë çdo...
 • Kërpudhat magjike janë “barna mjekësore më të sigurta” se sa droga

  Kërpudhat magjike janë “barnat mjekësore më të sigurta për t’u marrë” dhe ata që i konsumojnë vazhdimisht kanë kërkuar shumë më pak ndihmë mjekësore se sa ata që kanë përdorur ekstazi, LSD ose kokainë, sipas një raporti të ri nga Studimi Global i Drogës. Studimi i publikuar sot përdori...
 • Sa dini për mëngjesin?

  Ka nga ata që në mëngjes kufizohen me një filxhan kafe, një pije të shpejtë te dera e shtëpisë, ndërsa të tjerë bëjnë ritin e vërtetë, duke i dedikuar kohë dhe kujdes mëngjesit. Vakti i parë, edhe pse ikën me të shpejtë, në çdo rast është i rëndësishëm, pasi...
 • Kjo është qeliza që thinj flokët

  Sekreti i rritjes së flokëve dhe pse thinjen është në një proteinë. Mekanizmin që mund të ndihmojë në identifikimin e trajtimeve kundër këtyre fenomeneve është zbuluar nga shkencëtarët e Texas Southwestern Medical Center. Rezultati, në fakt, është fryt i një zbulimi rastësor. Projekti kishte nisur për të kuptuar se si neurofibromatosi...
 • 27 gjëra të tmerrshme që mund të ndodhin nëse nuk flini mjaftueshëm

  Mungesa e gjumit nuk është shaka. Shumë njerëz mund të mendojnë se mund të flenë më pak orë gjatë javës, e t’i zëvendësojnë ato në fundjavë, pa e ditur se një gjë e tillë vë në rrezik shëndetin e tyre.  Edhe pse ekspertët rekomandojnë që të rriturit duhet të flenë 7-9...
 • Pija që redukton yndyrën e barkut duke fjetur

  Dëshironi të humbisni shpejt, lehtë dhe natyrshëm dhjamin që grumbullohet rreth e nga barku? Ja një recetë natyrore, tepër efikase që ju vjen në ndihmë në këtë rast. Këtë recetë duhet ta pini rregullisht, para se të shkoni për të fjetur dhe të shikoni si yndyra në bark do të zhduket gradualisht! Përbërësit:1...
 • Ja përse femrat nuk duan që t’u bësh seks oral

  Aktualisht bota po përjeton një krizë seksi, e quajtur ndryshe edhe ‘hendeku i orgazmave’. Kjo për shkak se femrat po kalojnë më pak orgazma se meshkujt. Megjithëse seksi oral është i mirë për të dy palët, ka një arsye se përse femrat po e refuzojnë gjithmonë e më shumë....