• Maqedonia, në prag të sanksioneve nga BE-ja

  Maqedonia, në prag të sanksioneve nga BE-ja

  Rritja e presioneve nga bashkësia ndërkombëtare mund të ndihmojë në kapërcimin e krizës qeveritare në Maqedoni, e cila tani ka marrë edhe dimensionin e krizës etnike dhe ndëretnike, vlerësojnë njohësit e çështjeve ndërkombëtare. Komentet vijnë pasmesazheve të fundit në Shkup të komisionarit Johanes Hahn, i cili kërkoi respektimin e...
 • Maqedoni: Fëmijë dhe nxënës në protesta kundër shqipes

  Maqedoni: Fëmijë dhe nxënës në protesta kundër shqipes

  Përfshirja e fëmijëve në protesta në mbështetje të opsioneve të caktuara politike parqet shkelje të rëndë të të drejtave të fëmijëve, thonë përfaqësuesit e organizatave joqeveritare. Në protestat e organizuara nga iniciativa qytetare “Për një Maqedoni të përbashkët”, të enjten prindërit kishin dalë bashkë me fëmijët e tyre të...
 • Sergei Lavrov paralajmëron perëndimin për situatën në Maqedoni

  Sergei Lavrov paralajmëron perëndimin për situatën në Maqedoni

  Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, paralajmëroi vendet perëndimore kundër destabilizimit të situatës politike në Maqedoni. Komentet e tij u bënë dy ditë pas vizitës në Shkup të Komisionarit të Bashkimit Evropian Johannes Hahn, në një përpjekje për të tejkaluar bllokadën politike që u ka pamundësuar partive politike të...
 • ShBA: Senati do të votojë javën e ardhshme për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

  ShBA: Senati do të votojë javën e ardhshme për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

  Senati i Shteteve të Bashkuara javën e ardhshme do të votojë për propozimin që Mali i Zi të bëhet anëtari më i ri i aleancës së NATO-s, ka thënë lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell. Vendimi për të shkuar në votim erdhi pasi administrata e Trumpit u bëri...
 • Maqedoni, akord BDI-LSDM: Talat Xhaferi kryeparlamentar

  Maqedoni, akord BDI-LSDM: Talat Xhaferi kryeparlamentar

  Për herë të parë në Maqedoni, kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar, i cili do të dalë nga radhët e BDI-së. Kështu informoi shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Artan Grubi, i cili sqaroi se kjo marrëveshje u arrit të enjten mes partnerëve të ardhshëm të koalicionit...
 • Maqedoni: Prokuroria Speciale nis hetime të reja kundër zyrtarëve

  Maqedoni: Prokuroria Speciale nis hetime të reja kundër zyrtarëve

  Prokuroria Publike Speciale ka njoftuar nisjen e katër hetimeve të reja për shpërdorim detyre të zyrtarëve në pozita të ndryshme në shtet, të cilat siç thuhet, në forma të ndryshme kanë dëmtuar buxhetin e shtetit në qindra mijëra euro. Prokurorja speciale, Katica Janeva, tha se materialet mbi shpërdorimin e pushtetit janë...
 • Parlamenti i Shqipërisë miraton katër ministrat e rinj

  Parlamenti i Shqipërisë miraton katër ministrat e rinj

  Parlamenti i Shqipërisë ka miratuar katër ministrat e rinj të qeverisë, të cilët më parë u dekretuan nga presidenti Bujar Nishani. Emërimi i ministrave të rinj, në qeverinë që udhëheq Edi Rama, u bë pa praninë e partive opozitare. Ministër i Brendshëm u emërua Fatmir Xhafaj, Ministre e Shëndetësisë,...
 • Dy të plagosur nga shpërthimi në një bazë ushtarake në Shqipëri

  Dy të plagosur nga shpërthimi në një bazë ushtarake në Shqipëri

  Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë tha se dy persona janë plagosur lehtë nga shpërthimi në një bazë ushtarake, në perëndim të vendit. Në deklaratën e lëshuar sot, ministria tha se shpërthimi i një dite më parë ka plagosur një rreshter të ushtrisë dhe një civil nga agjencia e trafikut...
 • MPJ: Dënojmë sulmin terrorist në Londër! Nuk ka shqiptarë të lënduar!

  MPJ: Dënojmë sulmin terrorist në Londër! Nuk ka shqiptarë të lënduar!

  Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dënon me forcë sulmin e ndodhur sot në Londër. Përmes një komunikate të shpërndarë për mediat, Ministria e Jashtme e Shqipërisë, shpreh solidaritetin me partnerët britanikë, në luftën kundër terrorizmit. Po ashtu Ministria e Jashtme thekson se deri më tani, si nga...