• Dega e LDK-së në Prizren shënoi 27 vjetorin e themelimit, pranon 300 anëtarë të rinj

  Dega e LDK-së në Prizren shënoi 27 vjetorin e themelimit, pranon 300 anëtarë të rinj

  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren, ka shënuar 27-vjetorin e themelimit, ku ishte i pranishëm edhe kryetari i LDK-së, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. Në manifestimin e mbajtur në Prizren morën pjesë qindra qytetarë të Prizrenit, simpatizantë dhe aktivistë të LDK-së në këtë...
 • Mehmeti: Së bashku për ta ndihmuar ndryshimin e politikave qeverisëse lokale në Obiliq

  Mehmeti: Së bashku për ta ndihmuar ndryshimin e politikave qeverisëse lokale në Obiliq

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, dr. Isa Mustafa, ka mbajtur një fjalim ku i përshëndeti të pranishmit të shumtë në Obiliq, me rastin e këtij përvjetori të 27-të të kësaj Dege. Duke i falënderuar të pranishmit në Obiliq, ai kujtoi që nga filet e saj para 27-vjetësh këtu...
 • Digjet Zveçani

  Digjet Zveçani

  Që nga ora 21:00 e natës së mbrëmshme, KFOR-i ka operuar në mbështetje të komuniteteve lokale në shuarjen e zjarrit i cili ka ndodhur në Komunën e Zveçanit në afërsi të Manastirit të Sokolicës. Tre helikopterë që i përkisnin kontingjenteve të Shteteve të Bashkuara dhe atyre Zvicerane kryer mbi...
 • A e ndihmoi Kosova fushatën zgjedhore në Serbi me pezullimin e dialogut?

  A e ndihmoi Kosova fushatën zgjedhore në Serbi me pezullimin e dialogut?

  Vendimi i Kuvendit të Kosovës për pezullimin e dialogut me Serbinë po i jep më shumë mundësi vetë Serbisë, në një kohë kur është futur në zgjedhjet presidenciale, thonë njohës të rrethanave politike në vend. Sipas tyre, Kosova i ka ofruar Serbisë një komoditet deri në rifillimin e këtij...
 • Ministrja Edita Tahiri: Kosova model i fuqizimit të grave në rajon

  Ministrja Edita Tahiri: Kosova model i fuqizimit të grave në rajon

  Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, mori pjesë në sesionin e fundit të Javës së Gruas për vitin 2017 me temën “Deshifrimi i Bashkimit Evropian” të organizuar nga Instituti Demokratik Kombëtar me mbështetjen e USAID. Kjo ngjarje që tradicionalisht mbahet që disa vite me radhë ka për qëllim për të inkurajuar...
 • Mustafa: Kosova po qeveriset mirë

  Mustafa: Kosova po qeveriset mirë

  Kryeministri i Kosovës dhe lideri i LDK-së, ka mbajtur një fjalim në Prizren, ku u shënua 27 vjetori i themelimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Isa Mustafa tha se përkundër se në koalicion janë me Partinë Demokratike të Kosovës, Kosova është qeverisur mirë dhe se kjo qeveri është duke...
 • Veseli: Do ta kemi ushtrinë dhe miqësinë me ShBA-në

  Veseli: Do ta kemi ushtrinë dhe miqësinë me ShBA-në

  Kryetari i Partisë Demokratike e Kosovës, Kadri Veseli, ka siguruar qytetarët se “do ta bëjmë ushtrinë e Kosovës”. Në Konventën e tetë zgjedhore të PDK-së, Veseli ka thënë se ushtria e Kosovës do të jetë kontribuuese e paqes dhe stabilitetit në rajon dhe anëtare dinjitoze e NATO-s. “Të tjerët...
 • AAK kundër që një pako të futet Ushtria, Demarkacioni e Asociacioni

  AAK kundër që një pako të futet Ushtria, Demarkacioni e Asociacioni

  Paralajmërimet se transformimi i FSK-së në Ushtrinë e Kosovës mund të futet në pako me Demarkacionin dhe Asociacionin janë të papranueshme, por edhe të jashtëligjshme, për Grupin Parlamentar të AAK-së, ka thënë Palë Lekaj, udhëheqës i këtij grupi. Qeveria e Kosovës nuk ka mandat që për çështjen e Ushtrisë...
 • Hoxhaj e pranoi notën origjinale të njohjes nga Bangladeshi

  Hoxhaj e pranoi notën origjinale të njohjes nga Bangladeshi

  Ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, thotë se e ka marrë notën origjinale të njohjes se pavarësisë se Kosovës nga Bangladeshi. “Kjo është nota origjinale e njohjes nga Bangladeshi, e cila i është dorëzuar misionit tonë diplomatik në Washington. Nga dje është vendosur në arkivin e Ministrisë së...