• BE: Në 60 vjetorin e themelimit, përkushtim për forcim të unitetit

  BE: Në 60 vjetorin e themelimit, përkushtim për forcim të unitetit

  Në deklaratën me rastin e 60 vjetorit të themelimit të BE-së, liderët e Bashkimit Evropian kanë shprehur përkushtim për forcimin e unitetit dhe solidaritetit brenda bllokut, derisa do të lejohet që shtetet anëtare të lëvizin “me ritëm të ndryshëm”. Kjo deklaratë e miratuar sot në Romë, po bëhet në...
 • Diplomatët: Po vazhdojnë konsultimet për takim në NATO më 31 mars

  Diplomatët: Po vazhdojnë konsultimet për takim në NATO më 31 mars

  Diplomatët e NATO-s thonë se takimi i ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të aleancës, fillimisht i paraparë për 5 dhe 6 prill, tash ka përpjekje që të mbahet më 31 mars, kur sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerspon, do të jetë në Bruksel. Departamenti amerikan i shtetit ka...
 • Gjenerali amerikan: Rusia përpiqet për zgjerim të ndikimit në Libi

  Gjenerali amerikan: Rusia përpiqet për zgjerim të ndikimit në Libi

  Shefi i Komandës Afrikane të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, Thomas Waldhauser, thotë se Rusia po përpiqet ta zgjeroj ndikimin e saj në Libi, diçka që nga Shtetet e Bashkuara ndiqet me “shqetësim të madh”. Gjenerali Waldhauser dje u tha mediave se Rusia është “në terren” në hapësirën kufitare...
 • Afganistan: Forcat e sigurisë i kanë vrarë 7 militantë

  Afganistan: Forcat e sigurisë i kanë vrarë 7 militantë

  Forcat e sigurisë në Afganistan i kanë vrarë shtatë militantë në operacion e fundit ushtarak në provincën Logar, ku militantët taibanë kanë prani të fuqishme, ka thënë shefi i policisë lokale, Esmatullah Alizai. Ai theksoi se forcat qeveritare, po ashtu, kanë konfiskuar armatim nga militantët gjatë operacionit të djeshëm....
 • Ish-ndihmësi i Trumpit pajtohet të dëshmojë në hetimet për Rusinë

  Ish-ndihmësi i Trumpit pajtohet të dëshmojë në hetimet për Rusinë

  Ish-menaxheri i fushatës së presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, Paul Manafort, është shprehur i gatshëm të dëshmoj në një komitet të Dhomës Përfaqësuese, i cili po zhvillon hetime për ndërhyrjen e Rusisë në fushatën presidenciale të Shteteve të Bashkuara në vitin 2016. Përfaqësuesi republikan, Devin Nunes, i cili e kryeson Komitetin...
 • Londër: Policia i ka liruar 6 prej 10 vetëve që mbaheshin lidhur me sulmin terrorist

  Londër: Policia i ka liruar 6 prej 10 vetëve që mbaheshin lidhur me sulmin terrorist

  Policia britanike thotë se i ka liruar 6 prej 10 personave, që mbaheshin në hetime lidhur me sulmin vdekjeprurës terrorist afër Parlamentit të Britanisë ditën e mërkurë dhe ka njoftuar se emri i lindjes i sulmuesit ishte Adrian Russell Ajao, dhe ai ishte konvertuar në mysliman me emrin, Khalid...
 • Siri: Nga sulmet ajrore në Idlib – së paku 16 vetë të vrarë

  Siri: Nga sulmet ajrore në Idlib – së paku 16 vetë të vrarë

  Së paku 16 vetë janë vrarë gjatë sulmeve ajrore të mbrëmshme në një burg në Idlib të Sirisë, që është nën kontroll të kryengritësve, ka njoftuar sot Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri. Ndër të vrarë...
 • Tillerson e viziton NATO-n, pas zemërimeve për mosprani në një takim

  Tillerson e viziton NATO-n, pas zemërimeve për mosprani në një takim

  Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, do ta vizitoj NATO-n në Bruksel, javën e ardhshme, pas zemërimeve që shkakoi shpallja se ai nuk do të merrte pjesë në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s. Zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Mark Toner, tha mbrëmë se Tillerson do...
 • ShBA: Republikanët papritmas e tërhoqën legjislacionin për kujdes shëndetësor

  ShBA: Republikanët papritmas e tërhoqën legjislacionin për kujdes shëndetësor

  Presidenti amerikan, Donald Trump, u ka thënë liderëve republikanë në Dhomën Përfaqësuese, që ta anulojnë votimin e planifikuar për propozim-legjislacionin e kujdesit shëndetësor, që kishte për qëllim shkatërrimin e një ligji të nënshkruar nga ish-presidenti, Barack Obama. Një zëdhënës i kryesuesit të Dhomës Përfaqësuese, Paul Ryan, tha mbrëmë se...