• Rusi: Patriarku Kirill i fajëson intelektualët për krime kundër vendit

  Rusi: Patriarku Kirill i fajëson intelektualët për krime kundër vendit

  Patriarku ortodoks rus, Kirill, i ka fajësuar intelektualët për të gjitha fatkeqësitë që e kanë goditur Rusinë në shekullin e 20-të. Duke folur sot në Moskë, Kirill tha se shekulli i 20-të ishte i keq për shkak të “pasojave të tmerrshme të krimeve, që intelektualët i kanë bërë kundër...
 • Poloni: 11 vetë të akuzuar për ngjarjen në Aushvic

  Poloni: 11 vetë të akuzuar për ngjarjen në Aushvic

  Prokurorët e Polonisë thonë se 11 vetë (4 femra e 7 meshkuj) të përfshirë në një ngjarje bizare në Aushvic, javën e kaluar, janë akuzuar. Ky grup i njerëzve e kishte therë një dele afër ish-kampit nazist të vdekjes, më 24 mars, e pastaj e kishte shpalosur një mbishkrim...
 • Kushtetuesja mohon pensionet e veteranëve që jetojnë jashtë vendit

  Kushtetuesja mohon pensionet e veteranëve që jetojnë jashtë vendit

  Gjykata Kushtetuese ka vendosur që neni 3 (2) i Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Veteranët e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me të cilin u shtuan paragrafët 5 dhe 6 në nenin 16 të Ligjit Nr. 04/L-241 për Veteranët e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të...
 • Trump: Urdhër ekzekutiv që e shfuqizon nismën e Obamës për klimë

  Trump: Urdhër ekzekutiv që e shfuqizon nismën e Obamës për klimë

  Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv, me të cilin shfuqizohen shumë prej përpjekjeve të ish-presidentit, Barack Obama, për luftimin e ndryshimeve klimatike. Zoti Trump mbrëmë e ka publikuar urdhëron me të cilin ka shpallur se “lufta kundër thëngjillit ka përfunduar” dhe se kjo masë shënon...
 • Asociacioni, zbatim i marrëveshjes apo “pazar” politik

  Asociacioni, zbatim i marrëveshjes apo “pazar” politik

  Qeveria e Kosovës është e gatshme që të nis procesin e hartimit të statutit të asociacionit të komunave me shumicë serbe, konfirmojnë zyrtarët e ekzekutivit të vendit. Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se pas kthimit të deputetëve të Listës Serbe në...
 • Pezullimi i dialogut: Impakti në procesin e Integrimit Evropian të Kosovës

  Pezullimi i dialogut: Impakti në procesin e Integrimit Evropian të Kosovës

  U mbajt një tryezë diskutimi e organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (IDK) ku pjesëmarrëse në panel ishte Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Mimoza Ahmetaj dhe panelistë tjerë ishin deputetët të Kuvendit të Kosovës nga Komisioni për Politikë të Jashtme. Temë e diskutimit ishte “Pezullimi i dialogut: Impakti në...
 • Thaçi dhe Hoyt Yee pajtohen për ratifikimin e Demarkacionit

  Thaçi dhe Hoyt Yee pajtohen për ratifikimin e Demarkacionit

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka takuar zëvendësndihmës-sekretarin amerikan Hoyt Yee. Thaçi ka thënë se gjatë drekës së punës, ata biseduan për thellimin e bashkëpunimit në mes të dy shteteve. “Në një periudhë sfiduese për rajonin, roli i ShBA-së si gjithmonë është vendimtar për ruajtjen e stabilitetit dhe...
 • Të shtëna pranë ndërtesës së Kongresit Amerikan

  Të shtëna pranë ndërtesës së Kongresit Amerikan

  Ndërtesa e Kongresit Amerikan është bastisur pasi është raportuar për të shtëna me armë zjarri Dhjetëra policë tashmë kanë bllokuar zonën në afërsi të ndërtesës së Kongresit në Washington, njofton Reuters, transmeton Express. Gjithashtu, policia ka evakuuar edhe rrugët në afërsi të Kongresit dhe ka bërë të ditur se...
 • Policia sqaron bllokimin e rrrugëve

  Policia sqaron bllokimin e rrrugëve

  Policia e Kosovës është deklaruar lidhur me protestat e shumta që janë mbajtur sot në vende të Kosovës. Këto protesta kanë filluar mëngjesin e hershëm pas paralajmërimit që ishte bërë për një vizitë të mundshme të kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq në Leposaviq, e cila në fund është anuluar. “Sot,...