• 80 kreacione të Koleksionit pranverë-verë 2017 të Vjollca Llapashticës

  80 kreacione të Koleksionit pranverë-verë 2017 të Vjollca Llapashticës

  Disenjatorja Vjollca Llapashtica, ka përgatitë Koleksioni pranverë-verë 2017, me mbi 80 kreacione-fustane shumë elegante, vello unike dhe fustane për femra nën moshën 15 vjeçare. Ngjyrat verore dhe të lehta janë ngjyrat që i bartnin shumica e fustaneve por ka edhe ngjyra të tjera që e bëjnë thyerjen e tyre,...
 • Hoti takon ministren e Shtetit, znj. Böhmer dhe krijuesit e Evropës Juglindore në Berlin

  Hoti takon ministren e Shtetit, znj. Böhmer dhe krijuesit e Evropës Juglindore në Berlin

  Me fillimin e pranverës, në “Shtëpinë e Literaturës” në Berlin, u promovuan autorë të Evropës Jugperëndimore.   Mbrëmja u hap nga Prof. Dr. Maria Böhmer, Ministre e Shtetit pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, e cila e mbështeti fuqishëm këtë aktivitet kulturor në bashkëpunim me Lidhjen e Literaturës...
 • Hoti falënderon ministren gjermane për mbështetje në UNESCO

  Hoti falënderon ministren gjermane për mbështetje në UNESCO

  Me fillimin e pranverës, në “Shtëpinë e Literaturës” në Berlin, u promovuan autorë të Evropës Jugperëndimore.   Mbrëmja u hap nga Prof. Dr. Maria Böhmer, Ministre e Shtetit pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, e cila e mbështeti fuqishëm këtë aktivitet kulturor në bashkëpunim me Lidhjen e Literaturës...
 • Vjen libri më i ri “Lirinë dikush po e vret”

  Vjen libri më i ri “Lirinë dikush po e vret”

  Është përuruar sot në Prishtinë libri më i ri i autorit Izet Abdyli me titull “Lirinë dikush po e vret”. Ky është libri i tetë i këtij autori, i cili kësaj radhe shfaqet krejtësisht ndryshe në krahasim me librat e tij të mëhershëm. Sipas folësve në këtë përurim Avdyli...
 • U mbyll me sukses konferenca mbi trashëgiminë kulturore e organizuar nga BE dhe UNDP

  U mbyll me sukses konferenca mbi trashëgiminë kulturore e organizuar nga BE dhe UNDP

  Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), përmes projektit të financuar nga zyra e Bashkësisë Evropiane në Kosovë “Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë” (CBCPK) organizon konferencën rajonale Angazhimi i Komuniteteve dhe Ndërtimi i Paqes në Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore. Konferenca kishte për qëllim të reflektoj mbi sfidat...
 • Pikturat e vjedhura të Van Goghut rikthehen në muzen në Amsterdam

  Pikturat e vjedhura të Van Goghut rikthehen në muzen në Amsterdam

  Muzeu “Vicent Van Gogh”në Amsterdam, ka njoftuar se janë rikthyer dy piktura të shekullit të 19-të, që ishin vjedhur 14 vjet më parë. Policia italiane, shtatorin e kaluar, gjatë një hetimi ndaj Raffaele Imperiale, i cili akuzohet se ka udhëhequr një rrjet ndërkombëtar të trafikimit të kokainës, kishte gjetur...
 • Kadare, të ruhet gjuha dhe kultura e pastër shqipe

  Kadare, të ruhet gjuha dhe kultura e pastër shqipe

  Në kuadër të vizitës së zëvendësministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, në Francë, ku realizoi takime të shumta, vizitoi edhe shkrimtarin e mirënjohur shqiptar me famë kombëtare e ndërkombëtare, Ismail Kadare. Hoti i përcolli autorit të veprave të shumta letrare artistike, Ismail Kadaresë, interesimin e Qeverisë së...
 • U promovua monografia “Nëpër gjemba drejt yjeve”, i autorit Shyqri Nimani

  U promovua monografia “Nëpër gjemba drejt yjeve”, i autorit Shyqri Nimani

  Me rastin e 75-vjetorit të lindjes dhe 55-vjetorit të krijimtarisë artistike multidisiplinare të prof. Shyqri Nimanit, në prani të krijuesve të letrave shqipe, kritikëve letrarë dhe të fushës së artit në përgjithësi, publicistë, studentë e miqtë librit, Kolegji AAB, organizoi promovimin e monografisë “Nëpër gjemba drejt yjeve”, të autorit Shyqri...
 • Ministri Kujtim Shala dha çmimet vjetore për letërsi

  Ministri Kujtim Shala dha çmimet vjetore për letërsi

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, në një ceremoni të organizuar sot në kabinetin e tij, dha Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për letërsi. Çmimi Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” , iu dha Eqrem Bashes, i cili shoqërohet me...