• Ades-Mevel: Mjedisi i sigurt mediatik në Ballkan, kriter për anëtarësim në BE

  Drejtoresha për Ballkanin e Reporterëve pa Kufi, Pauline Ades-Mevel i tha Radios Evropa e Lirë se ‘liria e shprehjes dhe liria e medias janë pjesë të kritereve që pritet të përmbushen nga vendet aspiruese të Ballkanit për anëtarësim në BE’. Ades-Mevel tha se gazetarët në rajonin e Ballkanit përballen...
 • Rashiti: Turqia e Erdogani kanë ndikim në Kosovë e rajon

  Analisti Naim Rashiti në një intervistë për DW flet për ndikimin që mund të ketë në Kosovë Erdogani pas rezultatit të referendumit për ndryshimet kushtetuese në Turqi. DW: Zoti Rashiti, pas rezultateve të referendumit për ndryshimet kushtetuese në Turqi dhe fitores së Erdoganit Prishtina zyrtare akoma nuk e ka...
 • Zeka: Qeveria e ngathtë në zgjidhjen e problemeve ekonomike

  “Kjo qeveri e cila ka dy vite e gjysmë që është në pushtet nuk po arrin të kompletojë një pako fiskale. Më i dhimbshëm është fakti që kjo pako fiskale është dashur të jetë në funksion të prodhuesve shumë më parë në mënyrë që efektet e Marrëveshjes së Stabilizim...
 • Mustafa: Nëse Kuvendi nuk e ratifikon Demarkacionin, opsion zgjedhjet

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka deklaruar se vendi mund të shkojë në zgjedhje, nëse Kuvendi nuk e ratifikon Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, si kusht i domosdoshëm për liberalizimin e vizave. Në këtë intervistë, Mustafa flet...
 • Haradinaj: Ja çfarë pres të ndodhë nesër

  Ramush Haradinaj, në një bisedë telefonike për Gazetën Express, ka folur për procesin e nesërm gjyqësor ndaj tij në Colmar. Lideri i AAK-së thotë se teorikisht as nesër kjo gjykatë mund të mos marrë vendim për lirimin e tij. Por, ai porosit mbështetësit që të jenë të qetë, meqenëse...
 • Ramadani: Asimilimi i pashmangshëm, më rëndësi jetëgjatësia e gjuhës, traditës e kulturës

  Është fakt i pamohueshëm se angazhimi i fëmijëve tanë në mësimin plotësues në gjuhën shqipe, duhet të shënojë ngritje dhe jo të kundërtën që po dukët sot në sfond. Kam besim të plotë se me angazhimin më të madh të mësueseve dhe prindërve dhe institucioneve përgjegjëse, edhe kjo do...
 • Edi Rama: BE nuk duhet t’ia lë Ballkanin Rusisë

  Në një intervistë për gazetën zvicerane ‘’Tagesanzeiger’’ kryeministri Edi Rama ka folur për zhvillimet aktuale në rajon dhe rolin e Shqipërisë. Ju jeni jo vetëm kryeministër por edhe piktor. Me çfarë ngjyra do ta kishit paraqitur skenën politike të Ballkanit? Edi Rama: Në rajon vërehet rritja e temperaturës politike....
 • Thaçi: Jemi gati të nisim ndryshimet kushtetuese për ushtrinë, do t’i bind serbët

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Radios Evropa e Lirë se ‘pajtohet me zyrtarët e lartë amerikanë për krijimin e Forcës së Armatosur të Kosovës përmes ndryshimeve kushtetuese’. Thaçi tha se transformimi i FSK-së në Forcat e Armatosura “duhet të jetë një proces gjithëpërfshirës vendor dhe i partneritetit...
 • YEE: Shpresojmë që Kosova do të jetë një ditë në NATO

  Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit, Hoyt Brian Yee, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kosova janë partnerë strategjikë dhe sipas tij ShBA-të e kanë përkrahur Kosovën prej fillimit në zhvillimin e saj si shtet i pavarur e sovran. Yee në një intervistë ekskluzive për Radio Televizionin e...