• Risia e re e “Facebook”, chat privat edhe në videot Live

  Facebook fuqizon funksionin Live, videot direkte streaming, duke u dhënë përdoruesve më shumë mundësi ndërveprimi. Kompania flet për një chat privat mbi filmimin dhe mundësinë për të shtuar një mikë pikërisht në videon live. Chat-i privat në brendësi të Live synon ti bëjë më të lehtë komentet mes miqsh...
 • Samsung prezanton në Kosovë Galaxy S8 dhe S8+ telefonët inteligjentë pa kufij

  Samsung Electronics prezantoi sot në Prishtinë gjeneratën e tetë të smartfonëve Galaxy S8 dhe Galaxy S8+, telefonat inteligjentë që shtyjnë kufijtë e celularëve tradicionalë me dizajnin e mrekullueshëm dhe shumëllojshmërinë e shërbimeve të reja. Me lansimin e shërbimeve dhe aplikacioneve të shumta, si dhe me ekranin mahnitës pa kufij...
 • Amazon do dhurojë 1 milion dollarë për lirinë e shtypit

  Themeluesi i kompanisë Amazon Jeff Bezos ka premtuar të dhurojë 1 milionë dollarë për të mbështetur lirinë e shtypit, deklaroi të mërkurën Komiteti i Gazetarëve për Lirinë e Shtypit. “Kjo dhuratë bujare do të na ndihmojë që të vazhdojmë të zgjerohemi, të ofrojmë mbështetjen tonë ligjore dhe edukative për...
 • ShBA: Qeveria ngre padi ndaj firmës Fiat-Chrysler

  Qeveria amerikane ka ngritur një padi civile kundër prodhuesit të makinave Fiat Chrysler për përdorimin e një programi të paligjshëm me qëllim shtrembërimin e të dhënave mbi sasinë e gazit që lëshohet në mjedis nga automjetet e saj me naftë. Padia e paraqitur të martën pason akuzat e Agjencisë...
 • Huawei hyn në tregun e kompjuterave

  Pas smartphone dhe tablet, Huawei fuqizon ende ofertën e tij “mobile” në sulmin e saj të parë në treg me kompjuter personal. Pas tabletit të parë të konvertueshëm, publikuar një vit më parë, shoqëria kineze trefishon fuqitë dhe nxjerr tre Matebook të reja me Windows 10, tableti i ri...
 • Katër kompani të mëdha heqin reklamat nga Google

  Të paktën katër kompani të mëdha amerikane kanë tërhequr miliona dollarë të investuara në reklamimet në Google, për shkak të paraqitjes së reklamave të tyre në faqet me përmbajtje ekstremiste, transmeton kp. Gjiganti i telekomunikacionit AT&T dhe Verizon, kompania “Enterprise Rent-A-Car” dhe gjiganti farmaceutik GSK kanë tërhequr të gjitha...
 • Njihuni me pushkën snajper më të fuqishme në botë…

  Nëse luani ndonjë video-lojë, pa dyshim se do të zgjidhni një pushkë snajper si armën tuaj të preferuar. Pushka snajper është një nga armët më të fuqishme në botë. Kjo teori i është dëshmuar edhe në praktikë nga një ushtar i SAS-it në Mosul të Irakut. Ai kishte qëndruar...
 • Apple dhe Nokia zgjidhin mosmarrëveshjet

  Apple dhe Nokia kanë patur një mosmarrëveshje lidhur me përdorimin e teknologjisë së patentuar të smartphone dhe kanë arritur një “bashkëpunim”. Në dhjetor, Nokia paditi Apple duke pretenduar se kompania kishte shkelur 32 patenta teknologjike të ekraneve, duke përdorur ndërfaqe dhe kodim video. Por tashmë dy kompanitë kanë firmosur...
 • Industria e makinave elektrike bën përparime

  Me gjithë shqetësimin e vazhdueshëm për distancën që mund të përshkojnë, interesi për makinat elektrike po rritet, veçanërisht në vendet e industrializuara. Prodhuesit thonë se po përmirësojnë kilometrazhin duke ndërtuar më shumë stacione furnizimi, por industria është ende duke pritur për një përparim të madh në teknologjinë e baterisë....