• Mustafa: Qeveria do të përkrahë edhe më tutje fuqizimin e sektorit privat

  Mustafa: Qeveria do të përkrahë edhe më tutje fuqizimin e sektorit privat

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Financave, Avdullah Hoti, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, dhe kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, kanë vizituar sot gjatë ditës disa nga bizneset e suksesshme të kësaj Komune. Fillimisht, kryeministri ka vizituar Fabrikën për...
 • Mustafa theksoi përkushtimin e veçantë të Qeverisë për zhvillimin ekonomik të Mitrovicës

  Mustafa theksoi përkushtimin e veçantë të Qeverisë për zhvillimin ekonomik të Mitrovicës

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat në Mitrovicë, ku ka prezantuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për zhvillimin ekonomik të Mitrovicës dhe ka bashkëbiseduar me bizneset lidhur me veprimet konkrete në këtë rrugë. Të pranishëm në këtë konferencë...
 • Zëvendëskryeministri Kelmendi takoi përfaqësuesit e BERZh-it

  Zëvendëskryeministri Kelmendi takoi përfaqësuesit e BERZh-it

  Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi, priti në takim përfaqësuesit e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), kryesuar nga znj Elena Petrovska, si dhe Franklin Steves përfaqësues i Iniciativës për Klimën e Biznesit dhe Qeverisjen (ICGI). Zëvendëskryeministri Kelmendi, falënderoi përfaqësuesit e BERZh-it për ndihmën e dhënë institucioneve të Kosovës...
 • Studentët e UBT-së vizituan Agjencinë e Ushqimit dhe të Veterinarisë

  Studentët e UBT-së vizituan Agjencinë e Ushqimit dhe të Veterinarisë

  Studentët e vitit të parë në Fakultetin e Shkencave të Ushqimit dhe Bioteknologjisë në UBT, në vazhdën e vizitave studimore, kanë vizituar Agjencinë e Ushqimit dhe të Veterinarisë së Kosovë, ku kanë qëndruar në Laboratorin e Mikrobiologjisë.  Gjatë kësaj vizite, studentët kanë parë se si menaxhohet dhe se si...
 • Zharku nënshkruan Udhëzimet Administrative nr. 02/2017, nr. 03/2017 dhe nr. 04/2017

  Zharku nënshkruan Udhëzimet Administrative nr. 02/2017, nr. 03/2017 dhe nr. 04/2017

  Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, ka nënshkruan Udhëzimet Administrative (MI) nr. 02/2017 për pajisje dimërore, nr. 03/2017 për ulësen e sigurisë për fëmijë dhe nr. 04/2017 për transportin e personave në hapësirën për vendosjen e ngarkesës me mjetin rrugor.  Me Udhëzimin Administrativ nr. 02/2017 përcaktohen pajisjet dimërore për automjetet...
 • AUV: Kosova nuk ka importuar mish nga fabrikat e Brazilit

  AUV: Kosova nuk ka importuar mish nga fabrikat e Brazilit

  Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), ka njoftuar se përmes sektorit të kontrollit veterinarë kufitar, ka gjurmuar të gjitha ngarkesat e mishit të importuara në vitet e fundit në Kosovë, dhe nuk është gjetur asnjë ngarkesë e importuar nga fabrikat të cilat janë publikuar me emra dhe kode nga...
 • Oda Amerikane shënon trembëdhjetë vjetorin

  Oda Amerikane shënon trembëdhjetë vjetorin

  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizoi një pritje me rastin e trembëdhjetë vjetorit të themelimit. Në mesin e anëtarëve, Oda Amerikane mirëpriti Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë Gregory Delawie, Kryeparlamentarin Kadri Veseli, Kryeministrin Isa Mustafa dhe përfaqësues të ministrive dhe institucioneve tjera ndërkombëtare. Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Greg...
 • AKP-ja shpalli shitjen e 31 të aseteve të ndërmarrjeve në likuidim

  AKP-ja shpalli shitjen e 31 të aseteve të ndërmarrjeve në likuidim

  Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.31. Lista e tenderëve për privatizim me shitje të aseteve nr. 31 përmban 65 njësi, asete. Të gjitha këto njësi, asete do të privatizohen përmes metodës së shitjes përmes likuidimit. Afati i fundit për parakualifikim për...
 • The Economist: Tregut ballkanik do t`i prijë Serbia, Kosova nervoze

  The Economist: Tregut ballkanik do t`i prijë Serbia, Kosova nervoze

  Revista e njohur “The Economist” shkruan në numrin e radhës në shtyp për Samitin e Sarajavës, ku morën pjesë gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor. Sipas revistës, në kushtet kur anëtarësimi në BE duket i largët, Ballkani ka gjetur një zëvendësues. “Këto vende mund të nisin një treg të tyre...