• Dega e LDK-së në Prizren shënoi 27 vjetorin e themelimit, pranon 300 anëtarë të rinj

  Dega e LDK-së në Prizren shënoi 27 vjetorin e themelimit, pranon 300 anëtarë të rinj

  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren, ka shënuar 27-vjetorin e themelimit, ku ishte i pranishëm edhe kryetari i LDK-së, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. Në manifestimin e mbajtur në Prizren morën pjesë qindra qytetarë të Prizrenit, simpatizantë dhe aktivistë të LDK-së në këtë...
 • Mehmeti: Së bashku për ta ndihmuar ndryshimin e politikave qeverisëse lokale në Obiliq

  Mehmeti: Së bashku për ta ndihmuar ndryshimin e politikave qeverisëse lokale në Obiliq

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, dr. Isa Mustafa, ka mbajtur një fjalim ku i përshëndeti të pranishmit të shumtë në Obiliq, me rastin e këtij përvjetori të 27-të të kësaj Dege. Duke i falënderuar të pranishmit në Obiliq, ai kujtoi që nga filet e saj para 27-vjetësh këtu...
 • Digjet Zveçani

  Digjet Zveçani

  Që nga ora 21:00 e natës së mbrëmshme, KFOR-i ka operuar në mbështetje të komuniteteve lokale në shuarjen e zjarrit i cili ka ndodhur në Komunën e Zveçanit në afërsi të Manastirit të Sokolicës. Tre helikopterë që i përkisnin kontingjenteve të Shteteve të Bashkuara dhe atyre Zvicerane kryer mbi...
 • BE: Në 60 vjetorin e themelimit, përkushtim për forcim të unitetit

  BE: Në 60 vjetorin e themelimit, përkushtim për forcim të unitetit

  Në deklaratën me rastin e 60 vjetorit të themelimit të BE-së, liderët e Bashkimit Evropian kanë shprehur përkushtim për forcimin e unitetit dhe solidaritetit brenda bllokut, derisa do të lejohet që shtetet anëtare të lëvizin “me ritëm të ndryshëm”. Kjo deklaratë e miratuar sot në Romë, po bëhet në...
 • Diplomatët: Po vazhdojnë konsultimet për takim në NATO më 31 mars

  Diplomatët: Po vazhdojnë konsultimet për takim në NATO më 31 mars

  Diplomatët e NATO-s thonë se takimi i ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të aleancës, fillimisht i paraparë për 5 dhe 6 prill, tash ka përpjekje që të mbahet më 31 mars, kur sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerspon, do të jetë në Bruksel. Departamenti amerikan i shtetit ka...
 • A e ndihmoi Kosova fushatën zgjedhore në Serbi me pezullimin e dialogut?

  A e ndihmoi Kosova fushatën zgjedhore në Serbi me pezullimin e dialogut?

  Vendimi i Kuvendit të Kosovës për pezullimin e dialogut me Serbinë po i jep më shumë mundësi vetë Serbisë, në një kohë kur është futur në zgjedhjet presidenciale, thonë njohës të rrethanave politike në vend. Sipas tyre, Kosova i ka ofruar Serbisë një komoditet deri në rifillimin e këtij...
 • Shteti jo serioz i Kosovës…?!

  Shteti jo serioz i Kosovës…?!

  Shkruan: Skënder MULLIQI Është goxha vështirë të jesh në majat e pushtetit. Por, më vështirë është të mbetesh burrë i ndershëm. Në Kosovë nuk është hiq vështirë të bëhesh njeri i politikës. Të inskenosh së ke qenë në luftë, së je patriot në zë ose të jesh I zoti...
 • Ministrja Edita Tahiri: Kosova model i fuqizimit të grave në rajon

  Ministrja Edita Tahiri: Kosova model i fuqizimit të grave në rajon

  Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, mori pjesë në sesionin e fundit të Javës së Gruas për vitin 2017 me temën “Deshifrimi i Bashkimit Evropian” të organizuar nga Instituti Demokratik Kombëtar me mbështetjen e USAID. Kjo ngjarje që tradicionalisht mbahet që disa vite me radhë ka për qëllim për të inkurajuar...
 • Gjenerali amerikan: Rusia përpiqet për zgjerim të ndikimit në Libi

  Gjenerali amerikan: Rusia përpiqet për zgjerim të ndikimit në Libi

  Shefi i Komandës Afrikane të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, Thomas Waldhauser, thotë se Rusia po përpiqet ta zgjeroj ndikimin e saj në Libi, diçka që nga Shtetet e Bashkuara ndiqet me “shqetësim të madh”. Gjenerali Waldhauser dje u tha mediave se Rusia është “në terren” në hapësirën kufitare...