Rajoni

Operacioni “Ares” arreston 360 persona në të gjithë Serbinë

Për shkak të një sërë krimesh, policia arrestoi 360 persona, derisa ndaj 202 personave ka ngritur procedurë penale, tha ministri Nebojsha Stefanoviq. Ata u arrestuan në aksionin policor “Ares”, tha Stefanoviq në një konferencë shtypi, raporton Kosova Info.

Siç precizoi se ky operacion është kryer në 27 komuna dhe qytete në Serbi. Janë ngritur kallëzime penale kështu që janë procesuar 562 persona, tha ministri i policisë.

“Disa prej arrestimeve janë bërë në Novi Sad dhe Beograd, ndërsa policia do të vazhdojë këtë operacion dhe të mbrojë sigurinë e qytetarëve”, ka thënë Stefanoviq.

Ata u arrestuan me dyshimin se kanë kryer vepra të ndryshme penale – prodhim të paligjshëm dhe trafikim të narkotikëve, tentim vrasje, përdhunim dhe aktivitete të paligjshme seksuale, shfrytëzimin e të miturve për pornografi, abuzim dhe torturë, grabitje, rrëmbim, grabitje, vjedhje të rëndë.

Ministri i Brendshëm tha se konfiskuar 167 kilogramë të narkotikëve, kokainë, heroinë, hashash, ekstazi dhe marihuan dhe se janë zbuluar tre laboratorë për prodhimin e marihuanës, si dhe janë konfiskuar 29 pushkë, katër pushkë automatike, 30 revole, një kilogram eksplozivëve, gjashtë granata dhe më shumë se 3,000 karikatorë municion. Janë konfiskuar një sasi e madhe e parave të gatshme, 19 automjete dhe shumë kompjuterë dhe 150 gigabajt të materialit të pedofilisë, sqaroi Stefanoviq.

Stefanovic më herët për TV Pink tha se Policia disa muaj ka përcjellë grupe të caktuara kriminale dhe individë që ishin autorë “të shumë detyrave.” /KI/

Komentoni